Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(4)
Form of Work
Książki
(4)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Status
available
(4)
Branch
Wypożyczalnia
(4)
Author
Bańkowska Anna (1940- )
(1)
Knyt Agnieszka
(1)
Kusy Joanna
(1)
Lubieniecki Zbigniew (1930- )
(1)
Nikulin Nikolaj Nikolaevič (1923-2009)
(1)
Sawczuk Olga
(1)
Wein Elizabeth (1964- )
(1)
Year
2010 - 2019
(4)
Time Period of Creation
1901-2000
(1)
1945-1989
(1)
2001-
(1)
Country
Poland
(4)
Language
Polish
(4)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Literatura rosyjska
(1)
Subject
Wojna 1939-1945 r.
(2)
Lubieniecki, Zbigniew (1930- )
(1)
II Wojna Światowa
(1)
Kusy, Joanna
(1)
Małżeństwo międzyetniczne
(1)
Nikulin, Nikolaj Nikolaevič (1923-2009)
(1)
Podziemie polityczne i zbrojne (1944-1956)
(1)
Polacy za granicą
(1)
Przestępstwo
(1)
Wojsko
(1)
Zemsta
(1)
Żołnierze
(1)
Subject: time
1901-2000
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Pakistan
(1)
Polska
(1)
Syberia (Rosja)
(1)
ZSRR
(1)
Genre/Form
Pamiętniki i wspomnienia
(2)
Literatura amerykańska
(1)
Pamiętniki polskie
(1)
Powieść szpiegowska
(1)
Powieść wojenna
(1)
4 results Filter
Book
In basket
Zwyczajne pakistańskie życie / Joanna Kusy. - Warszawa : Dom Wydawniczy PWN, cop. 2015. - 380, [16] s. tabl. : il. ; 20 cm.
(Bieguny)
To książka o moim życiu w Karaczi – największym mieście Pakistanu. Nie ma w niej wielkich wydarzeń, orientalnych dramatów, wstrząsających historii z kałasznikowem w roli głównej. To garść wrażeń z kilku lat, gdy ślubne błyszczące ciuchy zawisły w szafie, a henna na rękach wyblakła. Moja decyzja już nie jest tematem rozmów dla rodzin i znajomych. Z egzotycznych rekwizytów najczęściej używam dupatty i wałka do roti, choć broń palna, z którą Pakistan często się kojarzy, to ważny kontekst życia wszystkich karacziwali – mieszkańców Karaczi. Piszę więc o codzienności: co jemy, jak się ubieramy, jak wygląda dom i jak się w nim żyje. Jakie jest nasze podwórko i ulica, jak doświadczam miasta i jego wspaniałych okolic – prowincji Sindh. Gdzie się leczymy, kogo spotykam, czego się boję i co mnie urzekło. Jak świętują muzułmanie i jak z większości stałam się mniejszością. Wszystko, co mnie otacza, było na początku tak dziwne, obce i różne od tego, w czym wyrosłam, że byłam pewna, że tu nie da się żyć.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 82-92:929-051 (1 egz.)
Book
In basket
(Karty Historii)
Zbigniew Lubieniecki, jako dziecko, wraz z matką i rodzeństwem zostaje zesłany na Syberię, przeżywa ciężkie lata na wschodzie, a tuż po wojnie trafia na Ziemie Zachodnie koło Szczecina. Rozczarowany nową Polską nieletni jeszcze Lubieniecki podejmuje wówczas samotny bunt przeciwko nowej sowieckiej okupacji. Prywatna wojna na śmierć i życie jest też aktem odwetu za krzywdy całej swojej rodziny. Jest to pierwsza tego typu wspomnieniowa opowieść czasach tuż po wojnie - o balansowaniu na granicy prawa i bezprawia oraz przeciwstawianiu się bezkarności stacjonujących w Polsce sowieckich żołnierzy - dosłownie z bronią w ręku. Opowieść jest o chłopcu, który trafia na Wschód, na zsyłkę, tuła się z matką i siostrami w straszliwych warunkach, jest niemiłosiernie bity przez rówieśników. Staje się "bezprizornym" dzieckiem-złodziejem działającym w grupie, w parze lub samemu. Zaprzysięga zemstę Sowietom za krzywdy. Broni się, katuje innych w walce. Wyjeżdżając na Ziemie Zachodnie zabija któregoś ze swoich prześladowców. Wylądowawszy pod Szczecinem poluje na okazję, by zbłąkanych, pijanych lub po prostu nieuważnych żołnierzy sowieckich zabijać znalezioną w lesie bronią. Działa sam, w tajemnicy. Wreszcie trochę dorasta i zdaje sobie sprawę z tego, że i tak w ten sposób nie za wiele zmieni i przestaje "polować". Cała akcja toczy się w czasie, w którym autor ma 13-17 lat. [ksiegarnia.pwn.pl].
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(438):929-051 (1 egz.)
Book
In basket
(Karty Historii)
Szlak Leningrad-Berlin w odważnej, pozbawionej autocenzury relacji żołnierza Armii Czerwonej Opowieść Nikołaja Nikulina, wcielonego do wojska w 1941, który jako jeden z nielicznych sowieckich żołnierzy przeszedł cały szlak bojowy. Został odznaczony za bohaterstwo, jednak jego wspomnienia odzierają frontowe przeżycia z heroizmu, burząc mit wielkiej wojny ojczyźnianej. Nikulin otwarcie przyznaje się do potwornego strachu, opisuje głód, śmierć i okrucieństwo czerwonoarmistów. Demaskuje głupotę i cynizm dowodzących, a także bezwzględność sowieckiej machiny wojennej. Publikacja tej relacji możliwa była dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego, jej wcześniejsze upublicznienie groziłoby Autorowi łagrem.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94(100):929-051 (1 egz.)
Book
In basket
11 października 1943 roku brytyjski samolot szpiegowski rozbija się w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Francji. Pilotka i pasażerka to serdeczne przyjaciółki. Jedna z nich ma możliwość przetrwania, druga odpada z gry, zanim ta zdąży się na dobre rozpocząć. Kiedy "Verity" wpada w ręce gestapo, jest pewna, że nie ma żadnych szans. Jako tajna agentka, pojmana na terytorium wroga, przeżywa najgorszy koszmar szpiega. Śledczy dają jej prosty wybór: ujawnienie misji albo makabryczna egzekucja.... [lubimyczytac.pl]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 82-3 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again